1.Wanny szklarskie UM
Topi±ca wanna jako piec szklarski UM (Unit melters UM) prawid³owo ma stosunek szeroko¶ci do d³ugo¶ci 1:4. Spalane powietrze poprzez gazowe grzanie jest ogrzewane w stalowym rekuperatorze. Ogrzewanie nastêpuje za pomoc± stalowych palników umieszczonych w bocznych ¶cianach tunelu (w zale¿no¶ci od wielko¶ci wanny od 6-12 sztuk). Wszystkie palniki pracuj± bez przerwy. Aplikacja ma szczególne zastosowanie dla agregatów o mniejszych wydajno¶ciach z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie na powierzchniê zabudowy. Wanny szklarskie z wydajno¶ci± 3-30t\24h topionej masy szklanej maj± zastosowanie w produkcji u¿ytkowego lub opakowaniowego szk³a przy rêcznym, maszynowym jak i kombinowanym sposobie produkcji. Wanny s± wyposa¿one od jednej do piêciu czê¶ci wyrobowych z otworami lub alternatywnie z dozownikiem. W celu poprawienia ekonomiki procesu s± zainstalowane 1-2 stalowe rekuperatory. Wanny szklarskie - piece typu UM z wydajno¶ci± 15-300t\24h topionej masy szklanej maj± zastosowanie do maszynowej produkcji szk³a opakowaniowego i w³ókien szklanych. S± one ogrzewane gazem ziemnym lub elektrycznie. Odci±g z pieca do rekuperatora jest boczny. Wszystkie agregaty s± wyposa¿one w automatyczny steruj±cy system i s± dostarczane w ró¿nym alternatywnym wykonaniu w zale¿no¶ci od potrzeb zamawiaj±cego.
2.Szklarskie piece donicowe
Donicowe piece s± produkowane od 1-donicowego do 12-donicowego z zastosowaniem do produkcji rêcznej lub pó³automatycznej szk³a u¿ytkowego lub opakowaniowego ró¿nego asortymentu lub kolorystyki. Piece 1-4 donic s± wyposa¿one w stalowe palniki z stalowym rekuperatorem do wstêpnego podgrzania spalanego powietrza. Wiêksze piece s± wyposa¿one w ceramiczne palniki z systemem wstêpnego podgrzania powietrza regeneracyjnym sposobem. Piece s± ogrzewane gazem ziemnym lub olejem opa³owym. Nowa koncepcja pieców donicowych oparta jest na tangencjalnym ogrzewaniu. Odci±g usytuowany jest w pod³odze pieca .Pionowy grzewczy stopieñ pieca jest równomierny, co spe³nia technologiczne warunki do topienia powszechnych szkie³ przy ni¿szych temperaturach z zachowaniem wysokiej jako¶ci masy szklanej. Piece mo¿na wykonywaæ w ró¿nych modyfikacjach.
3.Szklarski piec poprzeczno p³omienny (Cross fired furnace )
Te topi±ce agregaty maj± zastosowanie dla wiêkszych wydajno¶ci przy produkcji szk³a opakowaniowego ,p³askiego szk³a oraz sk³adników lamp kineskopowych. Poprzeczno p³omienny agregat mo¿e byæ wykonany jako 1 obszarowy ewentualnie jako 2 obszarowy.
Zwiêkszenie efektu procesu topienia mo¿na osi±gn±æ elektrycznym dogrzaniem lub intensyfikacj± ci¶nienia.
Spalane powietrze jest podgrzewane w regeneracyjnych komorach .Topi±ca czê¶æ ma z zasady
proporcje szeroko¶ci do d³ugo¶ci 3:5 lub 1:2.
Do ogrzania stosuje siê ró¿nego rodzaje paliw .Wymurówka wykonana jest z materia³ów wysokich jako¶ci
przydatnych dla tego typu agregatów. Projektuj±c zastosowanie agregatów uwzglêdnia siê technologie
produktów oraz potrzeby wydajno¶ciowe. Integraln± czê¶ci± jest system sterowania maj±cy na celu optymalizacjê
roboczego procesu.
4.Szklarskie piece U p³omienne
Szklarskie topi±ce piece U -p³omienne nale¿± do najefektywniejszych agregatów z przedzia³u 5-300t\24h topionej masy szklarskiej. Spalane powietrze jest wstêpnie podgrzewane w ceramicznych rekuperatorach lub regeneratorach. W celu zwiêkszenia efektywno¶ci wzbogaca siê spalanie tlenem lub mo¿na zainstalowaæ urz±dzenie do obni¿enia NOx .Te agregaty gwarantuj± doskona³e topienie przy zastosowaniu ró¿nych paliw. Do wymurówek czê¶ci pieców które s± w styczno¶ci z mas± szklan± u¿ywa siê wysokiej jako¶ci materia³ów w zale¿no¶ci od procesu produkcji i rodzaju masy szklarskiej.
5.Elektryczne piece szklarskie
Piece te s± przeznaczone do produkcji bi¿uterii, opakowaniowego i u¿ytkowego szk³a o wydajno¶ci 400kg-10t\24h topionej masy szklanej. Piece charakteryzuj± siê wysok± efektywno¶ci± .Elektrody s± umieszczone w przestrzeni pieca poziomo lub pionowo na dnie pieca. Piece s± wyposa¿one w automatyczny system sterowania prac±.
6.Koñcowe piece w przemy¶le szklarskim
Te piece maj± zastosowanie w koñcowym etapie szklarskich linii i s± konstruowane wed³ug potrzeb technologicznych i wydajno¶ciowych zamawiaj±cego.